Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Nasze zęby ciemnieją z wiekiem oraz zmieniają swój odcień pod wpływem działąnia substancji, takich jak: kawa, herbata, papierosy, wino, jagody, barszcz i wiele innych. Wnikają one głęboko w strukturę zęba i stają się niemożliwe do usunięcia poprzez tradycyjne szczotkowanie zębów. Profesjonalne zabiegi wybielania mogą przywrócić zębom ich jasny kolor.

Sprawdź naszą ofertę wybielania zębów

Jak bezpiecznie rozjaśnić kolor swoich zębów?

Działanie profesjonalnych preparatów polecanych przez lekarzy polega na tym, że penetrują one pierwszą warstwę zęba szkliwo oraz docierają do drugiej warstwy zębiny. Zawarte w nich związki, nadtlenki, usuwają przebarwienia lub co najmniej redukują ich intensywność, co sprawia, że kolor zęba jest wyraźnie jaśniejszy.

Mechanizm wybielania zębów

Profesjonalne wybielanie zębów pozwala bezpiecznie i trwale rozjaśnić ich kolor nawet o kilka odcieni. Pełny, niczym nieskrępowany, piękny, biały uśmiech, poprawia samopoczucie, dodaje pewności, zmienia podejście do siebie i innych. Mając białe zęby, chętniej i częściej się uśmiechamy.

Na zdjęciach poniżej widoczny efekt, jaki można uzyskać poprzez profesjonalnie przeprowadzony proces wybielania.

Zęby przed wybieleniem
Zęby po wybieleniu
Zęby przed wybieleniem
Zęby po wybieleniu

Profesjonalnie zaplanowany proces wybielania zębów wymaga:

Wybielanie zębów lampą plazmową
1Przygotowanie zębów
do wybielenia


2Usunięcia kamienia
nazębnego i osadu


3Usunięcia osadu
z przestrzeni międzyzębowych


4Wymiany nieszczelnych
wypełnień na wypełnienia tymczasowe


5Po wybieleniu zaleca się
przeprowadzenie fluoryzacjiPytania i odpowiedzi na temat wybielania zębów

Czym należy kierować się przy wyborze metody wybielania?

Lekarz w profesjonalny sposób dopasowuje metodę, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Podczas wywiadu oraz badania jamy ustnej lekarz ocenia stan zębów i dziąsła, a w szczególności to, czy ma do czynienia z wrodzonym ciemnym kolorem, przebarwieniem zębów na skutek zażywania w przeszłości leków, np. antybiotyków- tetracyklin, czy jest to po prostu naturalne ciemnienie zębów pod wpływem codziennie spożywanych substancji barwiących.


O ile jaśniejsze mogą być zęby i jak długo utrzyma się ten efekt?

Zęby mogą być jaśniejsze do ośmiu odcieni. Oznacza to, że efekt jest wyraźnie widoczny. Najczęściej utrzymuje się od kilku miesięcy do kilku lat. Jest to indywidualny proces, uzależniony w znacznym stopniu od nawyków żywieniowych i przestrzegania zasad higieny.


Czy wybielane są plomby?

Wypełnienia nie zmieniają swojego koloru pod wpływem środka wybielającego. Może się okazać, że po ustabilizowaniu się nowego koloru zębów (po ok.2 tygodniach) niektóre wypełnienia będą wymagały wymiany.


Czy wybielanie jest bezpieczne?

Rozjaśnianie zębów stosuje się od przeszło 20 lat. W praktyce stomatologicznej najczęściej stosowanymi i najbezpieczniejszymi substancjami wybielającymi są nadtlenki ( nadtlenek karbamidu i nadtlenek wodoru). Przeprowadzane różne, niezależne badania’ także pod mikroskopem skaningowym, nie wykazały negatywnego wpływu prawidłowo zaleconego przez lekarza środka wybielającego na strukturę i skład chemiczny własnych zębów pacjenta.


Jakie są zalecenia po wybielaniu?

Przez kilka godzin po zabiegu należy pić wodę i ograniczyć jedzenie. Przez 24 godziny należy unikać spożywania potraw gorących lub bardzo zimnych. Przez następne dwa, do kilku dni stosować tzw. białą dietę, polegającą na wyeliminowaniu z jadłospisu wszelkich substancji intensywnie barwiących, takich jak: kawa, herbata, czerwone wino, coca-cola, soki owocowe, jagody, sosy do makaronu, potrawy z curry, barszcz, arbuz. Należy pić tylko dużo wody mineralnej w celu ponownego uwodnienia zębów. Prawidłowo przeprowadzać codziennie czyszczenie zębów, a stosowanie płukanek do ust należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.


© Mariusz Oboda