Licówki kompozytowe

W stomatologii estetycznej wykorzystuje się kompozyty najnowszej generacji, która dzięki warstwowej metodzie nakładania idealnie harmonizuje się z własną strukturą zęba. Metoda ta jest wykorzystywana w dużych ubytkach zębów przednich lub złamaniach koron tych zębów.

Takimi materiałami można również poprawić kształt oraz kolor zęba. Stanowią idealne rozwiązanie w przypadku, gdy przeszkadzają nam małe szpary między zębami, a nie chcemy lub nie możemy poddać się leczeniu ortodontycznemu.

Metoda ta jest całkowicie bezpieczna. Lekarz wykonujący taka prace musi mieć duże doświadczenie oraz artystyczne umiejętności, tak aby doskonale wymodelować i dobrać idealnie kształt i właściwości kolorystyczne do pozostałych zębów.

Jak długo utrzymuje się taka licówka?

Licówka kompozytowa utrzymuje się długo do 5 lat-pod warunkiem że nie nagryzamy na twarde przedmioty, oraz że mechanicznie ich nie uszkodzimy. Trwałość licówek kompozytowych jest zawsze mniejsza niż licówek porcelanowych-do 10 lat. W przypadku licówek porcelanowych coraz częściej za ich dokładność i dopasowanie odpowiada precyzyjny komputer. Przed naklejeniem licówek można je obejrzeć, podczas gdy licówki kompozytowe robione są bezpośrednio na zębach. Efekt więc trudniej przewidzieć.


Jaka jest trwałość koloru takiej licówki?

Trwałość koloru jest uzależniona od naszych nawyków żywieniowych. Z czasem ulega przebarwieniu podobnie jak nasza naturalna struktura zębów. Należy co 12 miesięcy poddać je renowacji, aby były gładkie i lśniące. Wykonanie licówek kompozytowych jest alternatywa do wykonania licówek porcelanowych.


Jaka są zalety takiej licówki?

Niewątpliwie zaletą licówek kompozytowych jest fakt, że nie wymagają one szlifowania zębów, co jest konieczne w przypadku ich odpowiedników porcelanowych. To tak, jakbyśmy przyklejali nową zewnętrzna licówkę do własnego nienaruszonego zęba. Z tego właśnie powodu wielu pacjentów decyduje się właśnie na tą metodę poprawy uśmiechu. W ramach jednej wizyty bez szlifowania i wycisków pacjent otrzymuje nowy, często bielszy uśmiech. Lekarz może rozjaśnić zęby, zmienić ich kształt, kolor, pokryć nieestetyczne przebarwienia, czy stare wypełnienia.