Jak poprawić swój uśmiech ?

Korona jest pracą protetyczną wykonywaną w laboratorium. Może być osadzona na własnym zębie lub na implancie. Wiernie odtwarza anatomiczny kształt zęba zniszczonego przez próchnicę, złamanego lub leczonego kanałowo. Umożliwia korektę i koloru zęba oraz jego usytuowania w łuku zębowym.
Widoczne na zdjęciu odłamanie dużego fragmentu zęba oraz ubytki próchnicowe są wskazaniem do wykonania korony.
Ząb ma dwie warstwy ochronne – szkliwo i zębinę, które chronią jego ukrwioną i unerwioną wewnętrzną część – miazgę. Aby wykonać koronę, należy zebrać pierwszą i część drugiej warstwy i zastąpić je nową – wykonaną w laboratorium koroną.
Korona oprócz pięknego wyglądu, naśladują do złudzenia własny ząb, odporną na działanie bakterii próchnicy.
Za pomocą korony można zmienić kształt zęba i uzyskać piękny, naturalny kolor dopasowany do pozostałych zębów.
MOSTY
Most jest pracą protetyczną wykonywaną w laboratorium. Ta technologia umożliwia wierne odtworzenie kształtu utraconych zębów, ich usytuowania w łuku zębowym oraz ich funkcji żucia. Pozwala zachować dynamiczną równowagę całego łuku zębowego.
Przy wykonywaniu mostu wykorzystuje się zęby sąsiadujące z luką – stanowią one filary dla osadzenia całej pracy. W tym celu należy pomniejszyć ich obwód i nałożyć na nie uzupełnienie składające się z dwóch koron połączonych ze sobą brakującymi zębami. Takie uzupełnienie luki można również wykonać na 2 implantach.
Powierzchnie zgryzowe w pełni odzwierciedlają własne zęby. Projekt mostu jest wykonany w taki sposób, by zęby filarowe mogły być bezpiecznie obciążone dodatkowymi siłami żucia, wynikającymi z dostawionych zębów.
Most wiernie odtwarza kształt i kolor brakujących zębów.
Korony i mosty są zbudowane z dwóch warstw: zewnętrznej – estetycznej (wykonanej z porcelany ) oraz wewnętrznej – konstrukcyjnej (które stanowi jeden z poniżej wymienionych materiałów). Właściwości materiału konstrukcyjnego wpływają na ostateczny efekt estetyczny oraz trwałość całej pracy.
Materiały konstrukcyjne

Metal
Jest najtańszym, podstawowym materiałem. Jego użycie wymaga wywiadu zdrowotnego, ponieważ pacjent może być uczulony na niektóre składniki stopów metalu. Ma szary kolor, co może negatywnie wpływać na estetykę korony wokół dziąsła (ciemna obwódka na styku z dziąsłem).Złoto
Jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Jest bakteriostatyczne, co sprawia, że jest nieprzyjazne dla rozwoju bakterii. Złoto jest materiałem, który pozwala uzyskać większą dokładność wykonania, a tym samym szczelność przylegania do zęba. Wymienione zalety złota mają znaczący wpływ na dłuższą trwałość pracy i zdrowia przyzębia-dziąsła wokół zęba.Cyrkon
Jest najnowocześniejszym materiałem wytwarzanym w oparciu o technologię komputerową. Zapewnia ona uzyskanie największej możliwej dokładności i szczelności. Na zębie jest jak korek, który szczelnie zamyka butelkę szampana, chroniąc skutecznie przed dostępem powietrza. Jest materiałem w pełni bezpiecznym, biozgodnym, niepowodującym żadnych uczuleń. Jego największą zaletą jest to, że jest jedyną konstrukcją, która jest biała i przepuszcza światło, co sprawia, że nałożona na nią porcelana odbija światło jak we własnych zębach. Umożliwia to najwierniejsze odzwierciedlenie naturalności i piękna zdrowego zęba.

© Mariusz Oboda