Implant zębów - przekrój

Implanty zębów

Implanty to najnowocześniejsza metoda uzupełniania brakującego zęba. Implant zęba jest nowym korzeniem, który zostaje wprowadzony w miejsce po usuniętym zębie. Materiał, z którego jest on wykonany (tytan lub cyrkon), organizm traktuje jak własną kość i zrasta się z nim równie trwale, jak zrastają się złamane części kości.

Sprawdź naszą ofertę implantów zębów.

Uzupełnianie ubytków zębów za pomocą implantów krok po kroku:

Planowanie

Wymaga dokładnej analizy warunków w jamie ustnej, wykonywanej na podstawie badania klinicznego i oceny zdjęcia pantomograficznego (rentgen wszystkich zębów i kości wokół nich).

Implant zębów - przekrój szczęki

Wprowadzenie implantu

Zabieg trwa ok. 30-60 minut i jest wykonywany w znieczuleniu, co sprawia, że jest w pełni bezbolesny.

Implany zębów po zrośnięciu się z kością

Nowa korona zęba

Po zrośnięciu się implantu z kością (do kliku miesięcy) technik dentystyczny wykonuje w laboratorium koronę zęba. Jej kształt, głębia koloru i zdolność odbijania światła wiernie odzwierciedlają naturalny ząb.

Korony zęba nałożone na implanty

Sterowana Regeneracja Kości

Uzupełnienie kości

Dotychczas najczęstszym utrudnieniem przy wprowadzeniu implantu była zbyt mała powierzchnia kości. Obecnie dostępne w gabinecie stomatologicznym technologie pozwalają zwiększyć obszar tkanki kostnej do rozmiarów, które umożliwiają wprowadzenie implantu i odtworzenie na nim brakującego zęba.

Implanty zębów - Zabieg Sterowanej Regeneracji Kości

Sterowana Regeneracja Kości

Zabieg Sterowanej Regeneracji Kości polega na zwiększeniu jej powierzchni. W miejscu zaniku kości wprowadza się pod błonę śluzową (dziąsło) specjalny preparat, który stymuluje proces podobny do naturalnego zrastania się dwóch części złamanej kości. Kość własna wrasta w strukturę preparatu, zwiększając swoją powierzchnię.Ubytek po usuniętym zębie

Uzupełnienie kości w miejscu usuniętego zęba

Zdjęcie po lewej stronie przedstawia zanik kości wyrostka zębodołu w miejscu po usuniętym zębie. Na zdjęciu po prawej stronie jest widoczna żuchwa (dolny łuk zębowy) po wykonanym zabiegu zwiększenia ilości kości do poziomu umożliwiającego wprowadzenie implantu – nowego korzenia.

Ubytek po regeneracji kościPytania i odpowiedzi na temat implantów zęba:

Czy można wprowadzić implant natychmiast po usunięciu zęba?

Jest to możliwe, choć nie w każdym przypadku. Wymaga to skonsultowania się z lekarzem prowadzącym, jeszcze przed usunięciem zęba. Zostaną wtedy wykonane właściwe zdjęcia rtg i przeprowadzona analiza warunków.


Jak trwałe są implanty zębów?

Wprowadzony implant po kilku miesiącach trwale zrasta się z kością i staje się jej częścią. Przy prawidłowo zaplanowanym i wykonanym rozwiązaniu protetycznym, może on spełniać swoją funkcję tak długo, jak długo będzie istnieć utrzymująca go kość. Przy prawidłowej higienie i systematycznych, co 6- miesięcznych wizytach w gabinecie, może on służyć do końca życia. Pierwsze implanty wprowadzono 40 lat temu i do teraz spełniają one swoją funkcję w jamie ustnej.

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantu?

Obecnie nie ma przeciwwskazań do wprowadzenia implantów. Są ograniczenia- stany, które wymagają od pacjenta podjęcia określonych działań, jak np.ograniczenie palenia, ponieważ u osób palących wzrasta ryzyko odrzucenia wszczepu. W przypadku takich chorób, jak: cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby stawów, osteoporoza niezbędna może być konsultacja i współpraca z prowadzącym specjalistą.

Jaki jest odsetek niepowodzeń?

Jest to obecnie bardzo dobrze udokumentowana i wszechstronnie przebadana metoda uzupełnienia brakującego zęba. Jej skuteczność określa się w co najmniej 96% przypadków.

Czy nieprzyjęcie się implantu jest groźne dla zdrowia?

Nieprzyjęcie się implantu nie jest groźne dla zdrowia, nie skutkuje żadnymi innymi konsekwencjami, jak tylko tymi związanymi ze zmianą koncepcji leczenia chirurgicznego i protetycznego.© Mariusz Oboda