Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna - Dentalland Wrocław

Profilaktyka to prosta metoda leczenia dla każdego, im wcześniej wprowadzona tym dająca lepsze efekty – zdrowe zęby i dziąsła, oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na leczenie zębów i przyzębia, piękny naturalny i własny uśmiech przez całe życie.

Chcesz dowiedzieć się więcej – przeczytaj artykuł Usuwanie Kamienia Nazębnego

W zakresie profilaktyki stomatologicznej oferujemy Państwu:

 • Usuwanie kamienia nazębnego
 • Usuwanie osadów
 • Piaskowanie zębów
 • Instrukcja higieny jamy ustnej
 • Okresowe badania kontrolne
 • Profilaktyka oraz leczenie najmłodszych pacjentów
  • lapisowanie
  • lakowanie
  • lakierowanie powierzchni zębów
  • fluorkowanie zębów

Zdrowy i ładny uśmiech to Twoje lepsze samopoczucie

Uśmiech rozjaśnia Twoją twarz, każdy człowiek posiadający jasny i piękny uśmiech zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności. Ładny i zdrowy – dodaje pewności siebie, wzmacnia poczucie własnej wartości. Stąd istotne jest systematyczne dbanie o profilaktykę chorób dziąseł i naturalnego uzębienia. W stomatologii, podobnie jak w każdej dziedzinie medycyny, najważniejszą rolę w zapobieganiu chorób dziąseł, przyzębia i zębów, odgrywa profilaktyka. Dotyczy ona nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

Regularna kontrola zębów – mniej bólu i mniejsze koszty

Regularne wizyty kontrolne co 3 miesiące dla dzieci i co 6 miesięcy dla dorosłych dają duże szanse na zachowanie własnego uzębienia do późnej starości, zwłaszcza, jeśli będą połączone z zabiegami profilaktycznymi polegającymi na usunięciu złogów nazębnych (płytki nazębnej, kamienia nazębnego oraz barwnych osadów).
Złogi nazębne to lepkie osady tworzące się już od momentu pojawienia się w jamie ustnej zębów. Przyklejają się nie tylko do ich powierzchni, ale również do powierzchni wypełnień (plomb), do powierzchni różnych uzupełnień protetycznych (koron, mostów, protez wyjmowanych) oraz aparatów ortodontycznych.

Lapisowanie

Na czym polega?
Lekarz opracowuje ubytek, na tak przygotowaną powierzchnię nanosi związek azotanu srebra i płyn Lugola. Z roztworu wytraca się srebro-działając bakteriobójczo. Efektem pracy jest zatrzymanie próchnicy, a dzięki temu nie trzeba będzie usuwać zębów mlecznych.
Jest to bardzo ważne u małych pacjentów-ponieważ przedwczesne usunięcie zębów mlecznych może w konsekwencji doprowadzić do poważnych wad zgryzu w wieku dorosłym.

Jak często powtarzamy zabieg?
Czynność należy powtarzać 3 krotnie w odstępach tygodniowych.
Cały zabieg jest bardzo krótki i całkowicie bezbolesny. Może być wykonywany u bardzo małych pacjentów. Jedyna wadą jest charakterystyczne czarne zabarwienie zęba.

Kiedy należy taki zabieg wykonać?
Lapisowanie wykonujemy na zębach, kiedy założenie wypełnienia jest nie możliwe.
Do takiej sytuacji zaliczyć możemy brak współpracy lekarza z pacjentem , oraz kiedy proces próchnicowy objął dużą część zęba.

A co z ruszającym się zębem mlecznym?
Zabieg można wykonywać również w zębach, które mają już rozpoczętą resorpcję korzeni. Proces ten zaczyna się rozwijać kiedy ząb stały zaczyna naciskać na korzeń zęba mlecznego w celu wydobyciu się na powierzchnię. W konsekwencji prowadząc do zaniku korzenia w zębie mlecznym-dlatego ząb mleczny który sam opuści buzie naszej pociechy- nie posiada korzeni. W takiej sytuacji zęby mleczne również poddajemy leczeniu, aby bakterie zalegające nie uszkodziły zawiązka zęba stałego.

Lakowanie

Co to takiego?
Zabieg wykonywany w zdrowych zębach zarówno mlecznych jak i stałych.
Przed lakowaniem ząb zostaje oczyszczony pastą, dokładnie wypłukany oraz osuszony. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy nanieść lak.

Na czym polega?
Polega na uszczelnieniu bruzd, zagłębień zębów specjalnym do tego celu tzw. lakiem szczelinowym.
Lak szczelinowy jest materiałem który uwalnia fluor i jest płynnej konsystencji, dzięki temu dociera do trudno dostępnych miejsc. Zostaje naświetlony lampą polimeryzacyjnę- I gotowe.
Zabieg szybki i przyjemny.

Jak długo utrzymuje się lak w bruzdach?
Lak jest trwałym materiałem, utrzymującym się do kilku lat na powierzchni zęba.
Naturalną rzeczą jest również jego ścieranie podczas codziennej konsumpcji, dlatego należy go kontrolować podczas przeglądu stomatologicznego , a w razie konieczności uzupełnić lub wymienić.

Jakie zęby można lakować?
Lakuje się mleczne zęby trzonowe oraz stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe, w których anatomicznie występują liczne bruzdy i zagłębienia.
Czynność tą można wykonać wyłącznie na zębach zdrowych, bez próchnicy lub z przebarwieniami bruzd.
W przeciwnym wypadku, zamknięte bakterie które rozpoczęły proces próchnicowy będą miały idealne środowisko do rozwoju, doprowadzając do powstania próchnicy głębokiej.

Najlepszy czas do wykonania zabiegu?
Najlepiej przeprowadzać u dzieci u których pojawiły się pierwsze zęby stałe. W wieku 6-8 lat, oraz w późniejszym etapie po pojawieniu się drugich stałych zębów.

Lakierowanie

Na czym polega?
Lakier fluorowy zostaje naniesiony na oczyszczoną oraz osuszoną powierzchnie zęba.
U pacjentów z nadwrażliwością nanosi się lakier w celu jej zniesienia.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa kilka minut.

Jak długo się utrzymuje?
Zabieg należy powtarzać kilka razy w odstępach kilku dniowych. Zniesienie nadwrażliwości przy odsłoniętych szyjkach zęba utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Fluoryzacja

Fluorkowanie zębów to zabieg profilaktyczny, który polega na wtarciu w powierzchnię szkliwa fluoru za pomocą żelu bądź fluorkowej pianki.
Uwalniany, poprzez nałożone na zęby preparaty, fluor wnika w szkliwo, wzmacniając jego strukturę oraz uodparniając na działanie kwasów płytki nazębnej.

Dzięki temu zabiegowi fluor dłużej utrzymuje się na zębach niż podczas tradycyjnego szczotkowania.
Należy pamiętać ,że podczas codziennej diety dostarczamy fluor naszemu organizmowi w takich produktach jak ryby, ziemniaki, mleko, szpinak a nawet pijąc herbatę.

Efektem przedawkowanie fluoru jest pojawienie się charakterystycznych białych bądź brązowych plam na szkliwie.
Dlatego należy rozsądnie podchodzić do fluoryzacji zębów.

Profilaktyka fluorowa stosowana w racjonalny sposób , na pewno jest pomocna w zapobieganiu próchnicy.